Turistika

PŘÍRODNÍ PARK KLADECKO byl v roce 1990 vyhlášen klidovou oblastí a leží v nejvyšší části Ludmírovské vrchoviny, která je součástí Bouzovské vrchoviny. Částečně do něj zasahuje Javoříčský kras, kde návštěvníka nadchnou rozsáhlé jeskynní chodby. Přírodnímu parku dominují Zahálkovy skalky se 610 m n. m. (místo Lyžařského areálu Kladky), které jsou jeho nejvyšším místem. Parkem protékají říčky Nectava, Romže a Věžnice. Přírodní park zahrnuje přírodní rezervace Průchodnice a Rudka a přírodní památky Skalky, Taramka, U nádrže a Na Kozénku.

V části přírodního parku je instalována Naučná stezka (délka 8 km, 12 zastavení), která je dostupná pěšky a na horském kole. Je středně fyzicky náročná, má charakter pěší turistické stezky po nezpevněných lesních a polních cestách, beze spěchu ji lze projít za tři hodiny. Začíná u obce Šubířov, kde z železniční stanice vede žlutá turistická značka, přibližuje se k obcím Kladky, Ludmírov, Dzbel a končí u zámku v Jesenci na zelené turistické značce. Na mnoha místech se vyskytují ohrožené a vzácné druhy rostlin a živočichů.

NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE ŠPRANĚK byla vyhlášena v roce 1949, nachází se jihozápadně od Javoříčka a její současná rozloha je 28,7 ha. Začátek i konec naučné stezky procházející touto rezervací je v obci Javoříčko. Stezka je dlouhá 5 km se 7 zastaveními a je určená pro pěší turisty. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk (také zvaný Špláz, 539 m n. m.) s útvary krasového původu, rozsáhlým systémem jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou. Pro celé území je charakteristická vegetace vázaná na vápencové podloží, tvořená většinou bukovými lesy s bohatým bylinným patrem a velkým množstvím druhů vyšších rostlin, které náleží ke zvláště chráněným, vzácným a ohroženým nejen v regionu, ale i v rámci ČR.

Výlety

JAVOŘÍČSKÉ JESKYNĚ (13 km) Jedny z nejkrásnějších jeskyní, jejichž celková délka chodeb je odhadována na 4 kilometry. Zpřístupněno pro turistické prohlídky je 790 metrů ve 2 trasách. Vaši obrazotvornost probudí výklad o tajuplném, nepřístupném nižším patře, protkaném složitým labyrintem chodeb propojených propastmi, upadajícími do hloubky až 60 metrů. Stanout v němém úžasu můžete v Pohádkové jeskyni, Síni tisíců brček či ve dvou uchvacujících chrámech přírody - Suťovém dómu a dómu Gigantů, ozdobených překrásnou krápníkovou výzdobou. Váš údiv vzbudí i tzv. heliktity, krápníky rostoucí proti zákonům gravitace.

www.caves.cz/jeskyne/javoricske-jeskyne

STÁTNÍ HRAD BOUZOV (14km) je nejnavštěvovanějším hradem Moravy, který je mezi širokou českou veřejností znám především jako pohádkový hrad, a to proto, že se stal dějištěm mnohých celovečerních filmů a pohádek – nejznámější např. O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna Fantaghiro, Arabela, Kopretiny pro zámeckou paní, ale třeba i Mladý Indiana Jones a spousta dalších.

Romantický hrad Bouzov byl založený na přelomu 13. a 14. století, do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu. Reprezentační interiéry jsou plně zařízeny a vybaveny obrazy, uměleckými předměty, historickým i na míru vyrobeným nábytkem. Dominantou hradu je 58 m vysoká hradní hláska a unikátní jsou dva funkční padací mosty a padací mříž, které mohou návštěvníci spatřit v provozu při slavnostních příležitostech – zahájení a ukončení sezóny, vernisáže výstav, hradní jarmark a karneval apod. Mezi hlavní a nejnavštěvovanější akce patří také letní hudební festival Moravské hrady.CZ, který se koná pravidelně 3. víkend v srpnu. Doporučujeme shlédnout kalendář kulturních akcí na oficiálním webu.

Pod Hradem naleznete HISTORICKÝ AREÁL s největší dřevěnou stavbou Trójského koně na světě, se střelnicí a sklářskou hutí.

www.hrad-bouzov.cz
www.galeriebouzov.webpark.cz

MUZEUM OLOMOUCKÝCH TVARŮŽKŮ A. W. (19 km) v Lošticích. V místě původní výrobny tvarůžků bylo otevřeno v r. 1994 muzeum. Ve sklepě, kde začíná muzejní expozice, je dokumentováno mletí a lisování tvarohu, v dalších podlažích pak vlastní výroba, ale také výrobci a jejich osudy. Nesmíte zapomenout navštívit i podnikovou prodejnu, kde najdete kompletní sortiment Pravých olomouckých tvarůžků, široký sortiment výrobků s tvarůžky, další sýry a mléčné výrobky, ale i doplňkový sortiment jako suvenýry nebo turistickou známku. V případě, že bude podniková prodejna uzavřena, nemusíte zoufat a můžete si výrobky zakoupit v 1. tvarůžkovém automatu na světě, který je umístěn ve vestibulu Restaurace U Coufalů. Nebo můžete zavítat do unikátní Tvarůžkové cukrárny, kterou najdete za rohem.

https://www.tvaruzky.cz/muzeum-olomouckych-tvaruzku 

MLADEČSKÉ JESKYNĚ (19 km) se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a jsou největším a nejstarším sídlištěm člověka starší doby kamenné ve střední Evropě. Světově proslulou archeologickou lokalitou je Dóm mrtvých se zbytky ohnišť s kamennými nástroji, lidských koster, ale i kostí pravěkých zvířat a rekonstrukcí dávného rituálu. V jeskyních jsou malebná zákoutí, kde se vedle starých krápníků tvoří i nová výzdoba. Dominantou a symbolem podzemního systému je přes dva metry vysoký stalagmit nazývaný Mumie.

www.caves.cz/jeskyne/mladecske-jeskyne

ZÁMEK NÁMĚŠŤ NA HANÉ (20 km) Raně klasicistní stavba francouzského typu stojí uprostřed kruhového parku, z něhož čtyřmi směry vycházejí lipové aleje. V zámku můžete zhlédnout vzácnou sbírku míšeňského porcelánu i expozici dětských historických kočárků. V zámeckém areálu se nachází empírová kaple. V r. 2003 se zde natáčel film Zdeňka Trošky Kameňák.

www.zamek.namestnahane.cz

PIVOVAR LITOVEL (24 km) Nahlédněte pod pokličku litovelských sládků a jeďte se podívat, jak se vaří skvělé pivo z nejkvalitnějších surovin. Pivovar pořádá exkurze, na kterých skutečně proniknete do tajů vaření piva. V rámci vaší prohlídky si můžete vybrat i množství ochutnávky. Zavítat můžete i do Návštěvnického centra a Muzea pivovarnictví.

www.litovel.cz/pivovar

ČECHY POD KOSÍŘEM (24 km) v této malebné hanácké vesnici není o turistické cíle nouze. Mimo zámku s parkem tu můžete navštívit i Muzeum historických kočárů nebo Hasičské muzeum R. A. Smekal a nebo si dát výšlap na Rozhlednu Velký Kosíř a pokochat se tak krásným výhledem na Hanou. O program na celý den je tak postaráno.

Klasicistní ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870. Jeho díla jsou tu k vidění. Mimo klasické zámecké prohlídky zde najdete expozici historických kol a filmovou expozici Zdeňka a Jana Svěrákových, která se zaměřuje na jejich společná díla Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři a Tatínek. V expozici si můžete prohlédnout kostýmy, kulisy, scénáře nebo třeba psací stroj Zdeňka Svěráka, na kterém napsal většinu ze svých slavných her.

www.zamekcechy.cz

MUZEUM HISTORICKÝCH KOČÁRŮ Sbírka v muzeu obsahuje kolem sto kusů kočárů, k vidění jsou zde i překrásné kočárové lucerny, livreje pro lokaje a postroje ke kočárům vystavené na maketách koní. Součástí sbírky je i největší smuteční kočár postavený firmou Brožík a zlatý kočár Olomouckých arcibiskupů. Muzeum kočárů během roku pořádá mnoho akcí, ale ta největší a nejznámější je Josefkol. Je to setkání mistrů řemesla kolářského, kočárnického a mistrů opratí.

www.historickekocary.cz

HASIČSKÉ MUZEUM R. A. SMEKAL charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně na hasičské stříkačky v tehdejším Rakousku-Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček tažených koňským spřežením až po moderní výkonné stroje s odstředivými čerpadly s pohonem benzínovými motory. Muzeum také dokumentuje řemeslnou zručnost dnes již zašlých řemesel.

www.cechypk.cz/kultura-a-sport/hasicske-muzeum

ROZHLEDNA VELKÝ KOSÍŘ je postavena na stejnojmenném kopci s výškou 442 m, kterému se ironicky říká „hanácký Mont Blanc“. Jedná se o dřevěnou stavbu ve tvaru komolého kužele s betonovým soklem, ve kterém je umístěno WC, pokladna, občerstvení a prodejna suvenýrů. Vyhlídková plošina leží ve výšce 25 metrů, ze které se Vám naskytne pohled do Bouzovských vrchů, na rozsáhlou hanáckou nížinu a za dobrého počasí dokonce i na siluetu Nízkého Jeseníku či na Svatý Hostýn.

www.rozhledna-kosir.cz

Sport, hobby

Tenisový kurt v obci, vzdálen cca 500 m od chalupy. Rezervace na Obecním úřadě Kladky.

SPORT KLUB HVOZD nabízí zahrát si squash, badminton, wallyball, stolní tenis, šipky a kulečník. Mimo to se zde nachází i fitness. Od chalupy je vzdálen jen 7 km a autem tam budete za 10min.

http://pvsportclub.cz

RELAX PARK BOUZOV Hlavní atrakcí je jízda na minikárách na 525m dlouhé dráze. Půjčit si můžete ale i koloběžky nebo si zaskákat na obří trampolíně či „zalétat“ na lanovce. V lese okolo hradu Bouzov je zřízena také trať pro orientační běh.

www.relaxparkbouzov.cz

Chcete-li vidět okolní krásy z ptačí perspektivy a přitom mít zážitek (pro někoho adrenalinový) na celý život, pak využijte nabídky vyhlídkových letů balonem se startem na Bouzově. Lety jsou organizovány pro jednotlivce, skupiny, či soukromé lety pro páry. Zkontrolujte si termíny letů, ceny a podrobné informace.

www.jaro-balony.cz

…. a třeba poletíte nad Bohunkou ;-)

PŘEHRADA KLADKY závlahová nádrž o velikosti 1,69 ha je součásti mimopstruhového revíru Romže 3A (461 192) Moravského rybářského svazu MO Konice.

Další nádrže revíru a info zde: https://www.mrsmokonice.cz/clanky/reviry/soupis-reviru.html

ČERTOVY RYBNÍKY je soustava dvou rybníků v malebném údolí v obci Čunín, 16km od chalupy. Jsou soukromým revírem pro sportovní rybolov, k dispozici je zde prodej a půjčovna rybářského vybavení, občerstvení a parkoviště. www.certovyrybniky.cz

OBORA ŽOUŽELKA je menší obora s chovem daňka skvrnitého, muflona obecného a částečně jelena siky. Byla založena v roce 2002 a její charakteristikou je lesnaté údolí Věžnice, které se táhne až k bouzovskému lesnímu komplexu.

https://oborazouzelka.webnode.cz/

HŘEBČÍN MURHOF najdete v Jesenci a nabízí nejen vyjížďky po lesích a loukách, ale i exkurze,  výukové hodiny a nebo ustájení Vašich koní.

www.kone-murhof.cz

HOUBAŘENÍ Vezměte košík a vyrazte na houby. V době sezóny Vám okolní lesy nabízejí širokou škálu jedlých hub a dalších lesních plodů, které Vám svou vůní a prospěšností budou ještě v zimě připomínat kouzlo

prázdnin.

Koupání

kamenolom Nová Ves (18 km)

Moravičanské jezero (22 km)

Březina (24 km) 

pískovna Náklo (29 km)

Stražisko (18 km)

Velké Opatovice (18 km)

Loštice (19 km)

Náměšť na Hané (20 km)

biotop Litovel (24 km)

Moravská Třebová (24 km)

Koupelky - Prostějov (36 km)

Olomouc (37 km)

Lyžování

LYŽAŘSKÝ AREÁL KLADKY je střediskem pro malé i velké, začátečníky i středně pokročilé lyžaře. Najdete ho za obcí Kladky v malebném prostředí přírodního parku Kladecko obklopeném lesy.

Sjezdovka se může se svým sklonem označit jako červená sjezdovka s modrým dojezdem. Díky prodloužení v roce 2013 je dlouhá 710 m a patří tedy mezi nejdelší v okolí. Sjezdovka je obsluhována dvěma vleky. Starší vlek je poma s teleskopickými unašeči. Je dlouhá 450 m s převýšením 85 m. Novější a delší z nich je dvoukotvový vlek Doppelmayr dlouhý 710 m.

Pro ty nejmenší lyžaře je zdarma k dispozici malý dětský lanový vlek, který je také využívaný lyžařskou školou SNOWFOX, která zajišťuje výuku malých dětí i dospělých. Instruktoři Vás mohou naučit základy i pokročilé dovednosti lyžování a snowboardingu.

V areálu je také nově vybudovaný snowpark. Snowboarďáci si mohou užít spoustu zábavy na několika skocích a bednách. V areálu je k dispozici půjčovna kompletního vybavení na lyže i na snowboard. Celá sjezdovka je osvětlena pro večerní lyžování. Areál je vybaven zasněžovacím systémem ARECO a je pravidelně kvalitně upravován rolbou.

Pro zpříjemnění pobytu u nás hraje u nástupiště a po trase vleku hudba. Pro vaši spokojenost je zde samozřejmě k dispozici Skiklub s občerstvením a sociálním zařízením.

www.lyzovanikladky.cz